Holašovické Stonehenge
Malebnou náves v Holašovicích si prohlédnou každý rok desítky tisíc lidí z celého světa. Poblíž obce, zapsané na seznamu kulturního dědictví UNESCO, stojí další zajímavé místo, které ovšem ve světových průvodcích nenajdete - kruh z kamenů, pro který se vžil název Holašovické Stonehenge.
Jeho autorem je Václav Jílek, kterému louka u obce patří. Původně měl v úmyslu ukázat krásné kameny v krajině. Vzpomíná, jak vyrůstal v době kolektivizace, kdy se rušily meze a velké kameny scelování polí vadily. Buldozery je většinou odhrnuly na kraj, kde zarostly. Jílek však jako kluk v těch místech pásl krávy a kameny měl rád, takže si je zapamatoval.
Úplně první ale vybagroval na holašovické návsi, protože vadil při sečení. Rozhodl se označit jím hranici svého pozemku. Pak se mu zalíbily další, postupně je několik let shromažďoval, pomáhali i známí a rodina.
Všechny kameny pocházejí z okolí do patnácti kilometrů od Holašovic, takže k tomuto místu přísluší," shrnul Jílek.
Holašovický Stonehenge má podle tvůrců psychotronický charakter a ten spočívá ve třech funkcích. První je léčivá, energie stavby prý pozitivně působí na 95 procent chorob patologického spektra - nestačí ale na léčbu zhoubných nádorů. Dále je kruh vhodný k meditacím a podpoře duchovního rozvoje. Třetí funkce spočívá v eliminaci patogenních zón.
Postupně přibylo ve zhruba tříhektarovém areálu řada míst k relaxaci a posezení.
Holašovice se nacházejí asi 45 km od našeho ubytování v Třeboni.